773 133 331

Po - Pá od 09:00 do 17:00 hod
Sobota po telefonické dohodě

 

Auto na leasing nebo úvěr?

Do 60 min odjíždíte novým vozem od nás

Plná moc k převodu vozidla

Díky změnám v přihlášení auta od 1.1.2015 o kterých jsme vás informovali v novinkách se mezi širokou veřejností rozhořela diskuse o plných mocích na převod vozidla. Pojďme se tedy na ně podívat detailněji. A pokud budete potřebovat můžete si pár vzorových plných mocí stáhnout.   

Co to vlastně plná moc je?

Je to písemný dokument, kterým zmocnitel (ten, který plnou moc uděluje) zmocňuje zmocněnce (osoba, která zastupuje) k vykonání nějakého právního úkonu.

Co musí obsahovat?

Musí jasně určovat kdo plnou moc dává, tedy kdo je zmocnitel. Taktéž zde musí být nezaměnitelně uveden ten, který přebírá vykonání určitého úkonu a to je zmocněnec. Další důležitou informací je uvedení jakého právního úkonu se plná moc týká a není od věci uvést i období po které zmocnění platí. Nakonec napíšeme datum a místo podpisu plné moci a připojíme vlastnoruční podpisy. Ale dejte si prosím pozor. Pokud má být plná moc opatřena úředně ověřeným podpisem zmocnitele, je nutné jí podepsat až před úředníkem, který podpis ověřuje. V případě převodu vozidla je od 1.1.2015 úředně ověřený podpis opravdu nutný.

Kdy plná moc zaniká?

Hlavním důvodem zániku je vykonání právního úkonu ke kterému sloužila nebo odvolání plné moci zmocnitelem. Dalším důvodem může být výpověď zmocněncem nebo např. úmrtí některé ze stran.

Zmocnitel se vždy dobrovolně rozhodne, zda se nechá zastoupit nebo daný úkon provede sám. Měl by vždy jednat s rozvahou a nikdy nepodepisovat např. prázdný papír ani pokud je ujišťován, že formulace úkonu bude dopsána správně, ale později.

 

[Přeskočit navigaci]

Novinky

Cesta na dovolenou ve vypůjčeném autě. Na co si dát pozor?

[ 10.05.2016]

Na co musíte myslet před cestou na zahraniční dovolenou v půjčeném autě? Co nezapomenout udělat pro její hladký průběh?

Více aktualit